ÇOCUK SAĞLIĞI

ROTA VİRÜSÜ

Rota virüsü sindirim sistemini etkileyen, ishale neden olan bulaşıcı bir virüstür. Tüm dünyada bebek ve çocuklarda ishal sebepleri arasında ilk sırada yer alır. Hastalığın en yaygın olduğu gruplar 6 ila 16 yaş arasındaki aşılanmamış çocuklar ile yine aşılanmamış 70 yaşın üstündeki bireylerdir. Rota virüsünden el yıkama ve hijyen kurallarına uyarak korunmak mümkündür. aşısı da bir diğer korunma yoludur. Bu aşı, aşı takviminde olmayıp isteğe bağlı yaptırılmaktadır. Rota virüsü aşısı ile vakaların hastaneye yatırılma oranı düşmektedir.

Rota Virüsü Belirtileri

 Belirtiler genellikle virüs vücuda girdikten 2 gün sonra ortaya çıkar. İlk belirtiler ateş ve kusmadır. Daha sonra sulu ishal baslar.10-12 ‘yi bulan dışkılama görülebilir. Karın ağrısı görülür.

Çocuklarda görülen 24 saatten uzun süreli ishal, kusma, dışkıda kan görülmesi, yüksek ateş, ağrı, huzursuzluk belirtileri varsa acilen doktora başvurulmalıdır.

Yetişkinlerde daha hafif seyreder, nadir olarak ateş, ishal, sıvı kaybına bağlı ağız kuruluğu, halsizlik, baş dönmesi görülür.

Rota virüsü teşhisinde yukardaki belirtiler ve alınan dışkı örneğinden yararlanılır.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Temas yoluyla bulaşır. Rota virüsü bulunan bir kişi tuvaletten sonra ellerini yıkamıyorsa virüsü temas ettikleri kişilere bulaştırır.

Tedavi Yöntemleri

Rota virüsünün belli bir tedavisi yoktur. Antibiyotik vermek gereksizdir. Tedavide amaç bulantı, kusmayı kesmek ve kaybedilen sıvıyı yerine koymaktır. Ateş varsa ateş düşürücüler kullanılır.

Enfeksiyon genellikle 3-7 gün içinde geçer. Bebeklerde sıvı kaybı fazlaysa doktor kontrolüne göre damar yoluyla sıvı takviyesi yapılır. Bebek etmiyorsa sık sık emzirilmesi önerilir.

Daha büyük çocukların oral yoldan bol sıvı almaları sağlanır. Dinlenmeleri bu dönemde önemlidir. Az az ve sık sık beslenmeleri sağlanmalıdır.

Yoğurt, pirinç, patates, muz verilebilir. Gazlı içecekler, elma suyu, süt ve yağlı yiyecekler ishali arttırdığı için bu yiyecekler verilmemelidir.

Rota Virüsünden Nasıl Korunulur?

Rota virüsüne karşı aşı geliştirilmiştir. Ancak aşı %100 koruyucu değildir. İki veya üç doz şeklinde yapılır.

Özellikle yaz aylarında hasta bebeklerin diğer bebeklerle temas etmesi önlenmeli.

Hasta çocuklar kreş gibi kalabalık yerlere gönderilmemeli. Eller sık sık yıkanmalı ve hijyene dikkat edilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu