GENEL SAĞLIK

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi yaşa, cinsiyete bakılmaksızın herkeste görülebilen bir sorundur. Saç dökülmesinin en temel nedeni saç derisinin hava alamaması ve sağlıksız beslenmedir. Kimyasal malzemelerin fazla kullanıldığı saç şampuanları da saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesini önlemek için saçları düzenli yıkamalı ve doğal maskelerle saç derisi beslenmelidir. Sürekli olarak saçın toplu ve kapalı kalması da saç dökülmesine sebep olabileceği için dikkat edilmeli. Genel olarak belirtmek gerekirse saç dökülmesinin nedenleri şunlardır:

  • Yanlış beslenmeden kaynaklı vitamin ve mineral eksikliği sonucu,
  • Genetik faktörler,
  • Sedef, egzama, mantar gibi deri hastalıkları,
  • Hormonal problemler,
  • Kemoterapi,
  • Stres, depresyon,
  • Kimyasal içerikli bakım ürünleri
  • Bazı hastalıklar sonucu saç dökülmesi yaşanabilir.

Saç Dökülmesi Doğal Çözümleri

Genetik yatkınlık nedeniyle dökülen saçlara alınan önlemlerin bir faydası olmasa da diğer nedenlerle dökülen saçlara bazı önlemlerle engel olunabilir ya da dökülmesi yavaşlatılabilir. Örneğin fazla kimyasal içeren saç bakım ürünleri kullanmamak, saçları sağlıklı beslenme ile güçlendirmek, düzenli olarak saç bakımı yapmak saçları güçlendirerek dökülmesini önleyebilir. Bunların dışında saç dökülmesine iyi gelen yöntemler şöyledir:

Zeytinyağı, içine hiçbir şey katmadan sadece zeytinyağını saç diplerinden uçlarına doğru masaj yaparak uygulanır, yaklaşık bir saat bekletildikten sonra saçlar yıkanıp durulanır. Haftada bir uygulanabilir.

Limon, saç diplerindeki bakterileri öldürür, mantar oluşumunu önler. Bir bardak su ve bir limonun suyu karıştırılarak saç diplerine masaj yaparak uygulanır sonra yıkanıp durulanır. Limon saç derisini temizleyerek saç dökülmesini önler. Haftada bir kez yapılması önerilir.

Hindistan cevizi yağı, duşa girmeden önce saça uygulanıp yarım saat bekletilip sonra iyice yıkanır. Saçları güçlendirip daha sağlıklı olmasını sağlar. İki güne bir uygulanabilir.

Aloe Vera,  saç derisinin güçlenmesinde etkili bir bitkidir. Saç derisi havasız kalıp yıpranmışsa onarılmasında etkilidir. Aloe Vera bitkisinden çıkan sıvı jel su ile seyreltilerek direkt olarak saç derisine uygulanır. Haftada bir uygulanması önerilir.

Ayrıca saç dökülmesini önlemek için beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Beslenmede yumurta, havuç, mercimek, yoğurt, balık, tavuk, fındık, ceviz gibi yiyeceklere bol miktarda yer vermek gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu