GENEL SAĞLIK

SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ

Sağlıklı Yaşam Deyince Ne Anlamamız Gerek, Sağlıklı Yaşam Önerileri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütüne göre sağlık “Sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Burada sağlığın beden ve ruhça derken bireysel, sosyal yönden derken toplumsal olduğu belirtilmiştir.

Sağlık bazen kendiliğinden olan durum değil sağlıklı olmak için çaba gereken bir durumdur. Sağlığı etkileyen faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

Kalıtım, yaş, cinsiyet

Yaşam biçimi

Yaşadığımız çevre

Ekonomik durum

Eğitim, meslek, kültür

Sağlıklı Yaşam Önerileri

Dengeli ve düzenli beslenmek, öğün atlamamak.( Güne sağlam bir kahvaltıyla başlayıp 3 ana 3 ara öğün şeklinde ve bütün besin gruplarından beslenmek sağlıklı bir yaşamın ilk şartlarından.)

Yeterli su tüketmek.( Vücut normal işleyişini sürdürmek için suya ihtiyaç duyar günlük 2-2.5 litre suya ihtiyacı vardır. )

İşlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak.( Çok fazla katkı maddesi içerdikleri ve vücuda fayda yerine zarar verdikleri için uzak durulmalıdır. Obezite diyabet gibi hastalıklara yol açabilirler.)

Fazla tuzu hayatımızdan çıkarmak.( Tuz vücutta su tutulmasına, tansiyon ve kalp yetmezliğine neden olur.)

Yiyecek içeceklerin temizliğine dikkat etmek.( Gıdaların insan sağlığına zararlı olabilecek mikroorganizmalardan temizlenmesi sağlık adına önemli bir noktadır.)

Kişisel hijyen ve ortam temizliğine dikkat etmek.( Tuvalet hijyeni, el hijyeni birçok bulaşıcı hastalığın önlenmesinde önemli yere sahiptir.)

Sağlıklı giyinmek.( Mevsimine uygun giyinmek birçok hastalığın önlenmesinde rol oynar.)

Hareketli bir yaşam tarzı benimsemek.( Yapacağınız yarım saatlik yürüyüşler bile sağlığınız için çok çok önemlidir.)

Düzenli ve yeterli uyumak.( Uyku ile bağışıklık sistemi arasında önemli bir bağlantı vardır. Yeterli ve düzenli uyku bağışıklığı güçlendirir.)

Alkol, sigara kullanmamak.( Sigara kalp damar hastalıkları ve akciğer hastalıklarının sebepleri arasında ilk sırada yer alır .)

Pozitif düşünmek, stresten uzak durmak.( Stres hormonları bağışıklığı zayıflatır ve hastalıklara davetiye çıkartır.)

Düzenli doktor kontrolleri yaptırmak.( Hastalıkların erken teşhis edilmesini ve kontrol altına alınmasını sağlayıp hayat kurtarır.)

Kendi kendini kontrol etmek.( Vücudunuzu ara ara kontrol edin örneğin kendi kendine meme muayenesi ile meme kanserini, ciltteki benlerin rengini büyüklüğünü kontrol ederek cilt kanserini erken evrede fark edebilirsiniz.)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu