GENEL SAĞLIK

SİNÜZİT

Sinüzit günümüzde sık rastladığımız hastalıklar arasındadır. Sinüs alnın ve yüzün iç kısmındaki boşlukların burun ile bağlantı sağladığı içi hava dolu kısımlarıdır. Sinüslerin bakteri, virüs ya da mantar nedeni ile iltihap dolmasına sinüzit denir. AKUT ve KRONİK olmak üzere 2 çeşittir.

Akut, 2 ya da 3 ay içerisinde kendiliğinden geçebilir. Kronik ise daha uzun süreli kendisini gösterir.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Elmacık kemiği ve yüzdeki basınç ve ağrılar belirtilerindendir. Başınızı ön tarafa doğru eğdiğimizde bu ağrılar artış gösterir. Burun çoğu zaman tıkanmış halde olur ve tat alma duyumuzu zayıflatabilir. Ağrıların yanı sıra ateş ve diş ağrısı görüldüğü de gözlemlenmiştir. Ağızda kötü koku, gece veya sabahları ortaya çıkan öksürük, horlama, koyu kıvamlı burun akıntısı, uzun süren nezle/grip gibi hastalıklar da sinüzit in belirtileri arasındadır.

Kişinin Sinüzit Olduğuna Nasıl Karar Verilir?

Bir doktor tarafından burun ve yüz boşluklarına kamera yardımıyla bakılarak anlaşılır.

Tedavi Sürecinde Ne Yapmalıyız?

İlk olarak ilaç ile tedavi edilmesi uygun görülür. Bununla beraber tuzlu su losyonu ya da halk dilinde deniz suyu ile burnu yıkamak sinüslerin açılmasına yönelik uygulamalardır. Eğer hasta ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa o zaman cerrahi bir müdahale gerekli olur. Cerrahi müdahaleler de sinüslerin iltihabı temizlenerek tekrar hava ile dolması sağlanır. Burun kemiğindeki eğrilikte sinüzite sebebiyet verebilir cerrahi müdahale sırasında burun kemiğinde eğrilik mevcutsa bu da düzeltilir. Bu işlem her ne kadar lokal olarak uygulansa da doktorların tercihi genel anestezi yönünde olmaktadır.

Tedavi Olduktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tedavi sırasında burna tampon konulur ve 2-3 gün içerisinde bu tamponlar doktor tarafından tekrar çıkartılır. Eğer eriyebilen tampon kullanılmışsa çıkartmaya gerek kalmaz. Cerrahi müdahaleden sonra doktorunuzun vermiş olduğu talimatlara uymak (antibiyotik, tuzlu su solüsyonları vb) sizin için en uygun yöntem olacaktır. 2-3 hafta süreyle her hafta bir kere doktora görünülmelidir. Sonrasında hastanın sinüsleri normal insan sinüsleri arasında bir fark kalmayacaktır. Dikkat edilmesi gereken asıl konu soğuk havalarda veya soğuk algınlığı sırasında tekrar etme olasılığına karşı tedbirli davranmaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu