KADIN SAĞLIĞI

SİSTİT

Sistit, idrar yolu enfeksiyonu anlamına gelir. Özellikle kadınlarda idrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilirse önemli bir hastalık değildir. Sık tekrarlayan ve kronik hale gelen sistit tedavi edilmezse enfeksiyon böbreklere ulaşarak ciddi sorunlara yol açabilir.

Sistit Nedenleri

Dış üreme organları veya anüs çevresindeki bakterilerin idrar yollarına oradan da mesaneye ulaşması sonucu sistit meydana gelir. Bu bakteriler cinsel birleşme sırasında veya genital temizliğin tam yapılmadığı durumlarda bulaşabileceği gibi uzun süre idrar tutma ve menopoza bağlı östrojen seviyesinin azalmasıyla mesane astarının incelmesi sistite neden olabilir.

Sistitin en yaygın görülen sebebi Escherichia Coli adlı bakteridir. Bu bakteri kalın bağırsakta normal olarak bulunur. Mesaneye ulaşırsa sistite neden olur.

Kadınlarda üretranın erkeklere oranla daha kısa olması dış ortamdaki bakterilerin mesaneye daha kolay ulaşmasını sağlar. Bu nedenle kadınlarda daha fazla görülür. Kadınların yüzde 20 si hayatları boyunca en az bir kez sistit olmuştur.

Erkeklerde daha az görülürken prostat enfeksiyonu, kanser gibi bir başka sebebe bağlı olarak ortaya çıkar. Zaman kaybetmeden altta yatan sorun tespit edilip tedavisi yapılmalıdır.

Doğurganlığı etkilemez ve cinsel yolla bulaşmaz.

Belirtileri

 • İdrar yaparken yanma, ağrı
 • Sık idrara çıkma
 • Ateş, terleme
 • Bulantı, kusma
 • Kötü kokulu idrar.
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşama.

Sistit Tedavisi

Sistit tedavisinin başında antibiyotikler gelir. Bakteriyel bir enfeksiyon olduğu için idrar yolları enfeksiyonunda kullanılan antibiyotikler etkilidir. Tedaviye başlamadan önce bir idrar kültürü alınmalıdır. Tedavi etkili olmuyorsa antibiyotik değiştirilmelidir. Uygun tedaviyle hastalık belirtileri 24 saat içinde ortadan kaybolur.

Aniden ortaya çıkan sistit bazen kendi kendine geçebilmektedir. Bol sıvı alımı, dinlenme ve sıcak tutmakla geçmeyen sistit için bir doktora görünmekte fayda vardır.

Sistitten Korunma Yolları

 • Tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalı, rektal bölgedeki bakteriler vajinaya taşınmamalıdır.
 • Mesanedeki bakterileri dışarı atmak için idrara sık çıkılmalı, uzun süre idrar tutulmamalıdır.
 • Cinsel ilişkiden sonra idrar yapılmalı ve bir bardak su içilmelidir.
 • Gün boyunca bol su tüketilmelidir.
 • Kahve, çay, alkol mümkün olduğunca az içilmelidir.

Genital bölgenin nemli kalmaması önemlidir. Nem bakterilerin üremesini kolaylaştırır. Naylonlu, çok sıkı iç çamaşırı tercih edilmemeli, pamuklu iç çamaşırı giyilip her gün değiştirilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu