GENEL SAĞLIK

Sıtma Nedir?

Sıtma, anofel cinsi dişi sivrisineklerde bulunan plasmodium adı verilen parazitler tarafından oluşturulan bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Sivrisineklerin insanları ısırmasıyla gelen nöbetler halinde ateş ve titremeler görülür. Tedavisi kolay olmakla birlikte tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere hatta ölüme yol açabilir. Geçmişte ülkemizde yaygın görülse de bakanlığın başarılı çalışmaları sonucunda artık yerli sıtmada görülmemektedir ancak yurt dışı kaynaklı vakalar bulunmaktadır. Her yıl dğnya çapında 200-300 milyon vaka görülmekte ve 400 binden fazla kişi ölmektedir. Birçok uluslararası yolcu, hastalığın görüldüğü ülkelerde sıtmaya yakalanmakta ve eve döndüğü zaman hasta olmaktadır.

Sıtma Belirtileri

Sıtmada belirtiler nöbetler halinde gelirken nöbetlerden bir kaç gün önce halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, sırt ve bacak ağrıları görülür. Nöbet şiddetli titremeyle gelen ateşle başlar terlemeyle sona erer. Ateşsiz vakalarda olabilir. Hasta titrerken çeneleri birbirine çarpar, nabzı hızlanır ve sinirlidir.

İlerlemiş şiddetli sıtma da koma, metabolik asidoz, anemi, karaciğer büyümesi ve böbrek yetmezliği gelişebilir. Tedavi edilmezse hasta kaybedilebilir.

Sıtma Tanısı Nasıl Konur?

 Sıtma tanısı kişinin parmağından alınan bir damla kanın mikroskopla incelenmesi sonucu konur.

Nasıl Bulaşır?

Parazit taşıyan anefol cinsi dişi sivrisineklerin insanları sokması sonucu bulaşır. Sivrisinek sokması dışında kan transfüzyonu, kontamine enjektör batması ile de bulaşabilir. Ayrıca plasenta yoluyla anneden bebeğe de geçebilir.

Tedavisi

 Sıtma, sağlık ocakları tarafından verilen sıtma ilacı ile ücretsiz tedavi edilir. Hastalığın durumuna göre bir kaç çeşit ilaç kullanılmaktadır. İlacın tedavi dışında önceden alınmasıyla hastalıktan koruyucu özelliği de vardır. Eğer sıtmanın yaygın görüldüğü yerlere gidilecekse önceden bu ilaç alınabilir.

Sıtmadan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Hastalığın aşısı bulunmamaktadır. Bu sebepten kişisel korunma hastalığın önlenmesinde ilk savunma hattını oluşturmaktadır. Sinek ısırıklarını önlemek amaçlı koruyucu spreyler kullanılabilir.

Sıtmanın yaygın görüldüğü yerlere gitmeden önce sıtma ilacına başlanmalı gidildiğinde de ilaca devam edilmelidir.

Kalabalık ve kapalı alanlarda mümkün olduğunca az kalınmalı, eller sık sık yıkanmalı ve açıkta satılan yiyecekler yenmemelidir.

Sıtmanın görüldüğü yerlere seyahat edildiyse vücudu tamamen örten kıyafetler giyilmeli ve açıkta kalan yerlere koruyucu spreyler sıkılmalıdır. Sıtmaya neden olan sivrisinekler yok edilmeli ve üremeleri engellenmelidir. Sıtmaya yakalanan kişiler tespit edilip tedavi edilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu