KORONAVİRÜS

Sonbahar’da Koronavirüs (Covid-19)

Koronavirüs (Covid-19) tüm dünya’da etkin bir biçimde devam ederken her gün insanlar koronavirüs hakkında yeni bilgiler araştrmaya devam ediyor. Bilim kurulu üyelerinden gelen yeni açıklamalar insanları tedirgin etti.

Bilim kurulu üyesinden Covid-19 hakkında açıklama

Bilim kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, eğer insanlar sosyal mesafe ve maske konusunda gereken hassasiyeti göstermezse sonbaharda vaka sayılarında ciddi bir artış görülebileceğini söyledi.

Yeni Belirtiler görülmeye başladı!

Açıklama yapan Çelik , ” Koronavirüsün (Covid-19) birçok etkisi var. Uluslararası vakalar var. Nörolojik semptomlar bunlardan bir tanesi. Yaz ayında bulantı, kusma ve ishal en çok görülen belirtiler oldu.

 Klasik olan öksürük, ateş ve nefes darlığı idi. Halen öksürük, yüksek ateşi görüyoruz; ama bunların yanında bulantı, kusma ve ishali de görüyoruz.

Ciltte döküntü, koku kaybı da halen görülen semptomlar. Mayıs’ta çok sık kemik ve eklem ağrıları yoğun görülmeye başlanmıştı. Haziran ayı itibarıyla yüksek ateş belirtisi devam ediyor” dedi.

 Dr. Çelik diğer bir açıklamasında ise “Birinci dalga tamamen bitmiş değil. Ancak yaz geldiği için insan vücudu biraz daha dirençli. Yazın çok fazla zatürre ve solunum sıkıntısı yaşamadığımız için virüsün etkisi bu şekilde gözüküyor. Yoğun bakım ünitelerinde halen tedavi gören hastalarımız var. Ortalama 70 yaş üzerinde ölüm görüyorduk, ancak kendi hastanemizde 50 yaş civarında kaybettiğimiz hastalarımız da oldu. Virüsün hastalık yapıcı etkisinde azalma söz konusu değil” diye konuştu.

Pfizer’dan Covid-19 hakkında sevindirici haberler geldi

Dünya’nın önde gelen ilaç şirketlerinden birisi olan Pfizer şu anda deneme aşamasında olan bir ilacımız mevcut eğer aşı testleri güvenli bir şekilde geçerse sonbahar ayında acil durumlarda kullanılmak üzere ilacın hazır olup dağıtılacağını ve geniş ölçekli dağıtımın ise sene sonunda mümkün olacağını belirtti.. Yönetim kurulu başkanı olan Albert Bourla aşı Almanya ‘da denenmeye başladı eğer başarılı bir şekilde devam ederse ABD’de önümüzdeki haftalarda başlayabileceğini belirtti. Bourla, yaptığı açıklamada “Şu an bir krizin içerisindeyiz ve herkes bir çözüm bekliyor”dedi. Aşının tam anlamıyla işe yarayı yaramadığını görebilmek için daha fazla test yapılması gerektiğini de aktardı.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu