GENEL SAĞLIK

Tatile Çıkanlara Tavsiyeler

Tatile çıkarken karşınıza çıkabilecek bazı sağlık sorunlarına karşı hazırlıklı olun. Basit önlemlerle pek çok sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Yolculuğa çıkmadan önce;

Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa mutlaka yanınıza alın.

Gideceğiniz yere yakın sağlık kuruluşlarının yerini önceden öğrenin.

Acil durumlar için 112 ve 155 numaralarını unutmayın ve çocuğunuza da öğretin.

Kendinize bir sağlık çantası hazırlayın.

Bu çantanın içine, yara bandı, gazlı bez, sivrisinek ve böcek kovucular, bebekler için pişik kremi, güneş kremi ve losyonu, olası burkulmalarda kullanılabilecek bandajlar, antiseptik solüsyon, maske ve eldiven koyabilirsiniz veya kendi özel durumunuz varsa eklemeler yapabilirsiniz.

Tatilde sık yaşanan sorunlar

Karın ağrılar, sıklıkla alışılmamış yemekler yendiği zaman olur ve önemli bir sorun değildir. Ancak ağrının süresi 4 saati geçmiş ve ağrı şiddetleniyorsa bir doktora gitmekte fayda vardır.

Güneş yanıkları, güneş yanıklarını önlemek için güneş kremleri sürülmelidir ve öğle saatlerinde güneş ışınlarına maruz kalınmamalı.

Böcek ve sinek ısırıkları, önceden antihistaminik kremler alınabilir. Şiddetli durumlarda sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Akrep ve yılan sokması, ülkemizde zehirli akrep ve yılan türleri yoktur. Yine de en yakın sağlık kuruluşuna gidilip akrep ve yılan serumu alınmalıdır.

Denizkestanesi, sırtındaki zehirli dikenler ciltle temas ederse ağrı, yanma yapabilir. Bir cımbız yardımıyla dikenleri çıkarmak gerekir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu