GENEL SAĞLIK

Varis Nedir?

Varis, toplardamarlar içindeki kan akımının engellenmesi nedeniyle genişleyip kıvrımlı bir halde olmasına denir.  Yüzeyde olabileceği gibi derin venlerde varis gelişebilmektedir. İnsanların %15 ‘inde varis görülmektedir. Varis başlarda sadece görüntü olarak rahatsızlık verse de dikkat edilmediği zaman insanların yaşam kalitesini etkileyecek ve ciddi rahatsızlıklar verecek kadar problem olabilmektedir.

Varis Neden Olur?

İnsanlarda dolaşım sisteminde 2 adet atardamar sistemi bulunmaktadır. Birisi yüzeysel geçer ve diğer sistem ise daha derindedir. Kan bu iki sistem aracılığıyla insan vücudunda her yeri dolaşabilmektedir. Bu iki sistem arasında kanın yüzeysel bölümden derin olan kısma geçmesini sağlayan ve geri akışı engelleyen kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklar yetersiz kaldığı zaman kanın geriye kaçarak damarda basınç artışı ve şişliğe yol açarak damar genişlemesine ve kıvrılmalara neden olması sonucu varis oluşur.

Belirtileri Nelerdir?

  • Bacaklarda şişlik
  • Bacaklarda uyuşma
  • Mavi-mor şişlikler
  • Bacaklarda ağrı en belirgin özellikleridir.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varisi kılcal damar, retiküler ve büyük toplardamar olarak üç çeşide ayırabiliriz.

Kılcal damar varisleri tıpta telenjiektazi olarak adlandırılır ve kılcal damarların örümcek ağına benzer bir şekilde görünmesi ile bilinir. Kılcal damarların çatlaması sonucu oluşurlar. Gebelikte yaygın olarak görülür.

Retiküler varis ise daha çok ayak bileğinde görülür ve mavi renkte ve biraz kabarık şekildedir. Diz arkasında da görüldüğü görülmüştür.

Büyük toplardamar varisi ise bacaklarda toplardamarın yetmezliği sonucu oluşur ve yeşil renkte ve kabarık bir biçimde olur. Yukardaki belirtilerin tamamını gösterirler.

Tedavisi Nasıldır?

Varislerde en etkili tedavi lazer ile varisli toplardamarın yakılıp varisi ortadan kaldırmaktır. Bu işlemde hasta aynı gün taburcu edilir ve hayatına devam edebilir. Diğer yöntemler ise damarın kesilip çıkartılmasıdır ve bu iyileşme süreci uzun ve zahmetli bir yöntemdir. Bir de damar içine köpük vererek damarı eski haline getirmektir ve bu durumda varisin tekrarlaması mümkündür.

Varisi Nasıl Engelleriz?

  • Uzun süre ayakta olmamak veya sürekli oturmamak
  • Sürekli olarak ayakta çalışılması gerekiyorsa özel varis çorapları alınarak kullanılabilir.
  • Çok dar giysiler giyinmekten kaçınmak
  • Rahat ayakkabılar tercih etmek
  • Fazla kilolardan kurtulmak
  • Düzenli olarak egzersiz yapmak (koşu, yüzme, bisiklet sürmek gibi)

Eğer bu belirtileri veya bir kaçını gösteriyorsanız hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu