GENEL SAĞLIK

Vertigo Nedir?

Vertigo, iç kulak, beyin ve beyincikle ilgili rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkan baş dönmesidir. Vertigo, sizin veya gördüklerinizin döndüğünü hissetmenize yol açan bir histir. Sıklıkla bulantı, kusma ve denge kaybı bu duruma eşlik edebilir. Genellikle baş dönmesi olarak adlandırılmaktadır. Ancak gerçekte her baş dönmesi vertigo değildir. Vertigoda ataklar belli belirsiz olabileceği gibi, kişinin günlük işlerini yapmasına engel olacak kadar şiddetli de olabilir.  Vertigonun görüldüğü diğer bir hastalık ise Meniere hastalığıdır. Meniere hastalığında vertigo belirtileri dışında kulak çınlaması ve işitme kaybı görülür. Meniere hastalığı ataklar ve yatışma dönemleri şeklinde seyreder. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de kafa travmaları, virüsler, kalıtım ve alerji nedenler arasında gösterilmektedir. 

Santral Vertigo,  beyinden kaynaklanan rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkar. Beyinde tümör, kanama, anevrizma gibi nedenler sonucu ortaya çıkabilir.

Periferik Vertigo, iç kulak ve orta kulaktaki denge merkezinin etkilenmesi sonucu ortaya çıkar. Hipotiroidi, hipertiroidi, hipoglisemi, boyun ağrıları veya metabolik hastalıklar sonucu ortaya çıkabilir.

Vertigo Nedenleri

  • Bayin damarlarının tıkanması ve ya beyin kanaması
  • Kafa travması ve boyun yaralanması
  • Hipoglisemi, anksiyete, stres
  • Kulak iltihabı
  • İç kulak tümörleri

Vertigo Belirtileri

Periferik vertigonun ilk belirtisi baş dönmesidir. Hastalar bu baş dönmesinin gece uyurken bile uyandıran bir dönme olarak tanımlamaktadır.5-10 saniye süren anlık dönmeler yaşanabilir. Kafa sabitlenince baş dönmesinin geçtiğini ama kafa hareket ettiğinde baş dönmesinin tekrarlandığını belirtirler. Çok hafif baş hareketleri, eğilip kalkma gibi eylemler kısa süren baş dönmeleri yaratmaktadır. Bu durum gün içinde devam etmektedir.

  • Kulakta bir basınç hissi
  • Çınlama ve akıntı
  • İşitme sorunları
  • Mide bulantısı
  • Kusma diğer belirtilerindendir.

Tedavisi

Tedavide öncelik vertigonun sebebini bulup semptomları ortadan kaldırmaktır. Eğer kulak burun boğaz doktoru tarafından bir sebep bulunamadıysa hasta nöroloji bölümüne gönderilir.

Menier hastalığında hastalara tuzsuz diyet ve idrar söktürücü ilaçlar verilir.

Bulantı kusma görülüyorsa ilaç tedavisi uygulanır.

Stres vertigoyu tetikledigi için stresten uzak durulmalı, sağlıklı beslenip bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.  Vücudun dengesi için bol sıvı alınmalı, ağır sporlardan uzak durulmalı ancak hareketli bir yaşam benimsenmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu