GENEL SAĞLIK

Yaz aylarında Mantara Dikkat!

Özelliklere yaz aylarında görülen mantar; kızarıklık, kaşıntı gibi belirtiler ile kendini gösterirken tedavi edilmediği zaman tehlikeli sorunlara neden olabiliyor.

Mantar genellikle sık sık yıkanan, iyice kurulanmayan, antibiyotik kullanımı fazla olan, bağışıklığı düşük olan ve aşırı terleyen kişilerde sık sık görülebilmektedir. Yaz aylarında yapılan yanlışlar ile mantar oluşumu daha da sık hale gelmektedir.

İyi kurulanmamak

Mantarlar ıslak ve nemli ortamlarda daha hızlı ürediğinden sık sık yıkanan, aşırı terleyen kişilerde kurulanma tam olmadığı zaman mantar enfeksiyonu görülme sıklığı artmaktadır. Cildi kuru tutabilmek için pamuklu çamaşırları tercih etmeli çok terlediğimizde mümkünse çamaşırlarımızı değiştirmeliyiz.

Ortak kullanım alanlarında çıplak ayak ile dolaşmak

Havuz kenarlarında, banyoda çıplak ile dolaşmak sık yapılan yanlışlar arasında yer almaktadır. Mantarlar nemli ve ıslak yerleri sevdiği için mantarı olan kişi mantarları dökerken diğer bir kişi bu mantarları almaktadır.

Sık sabunlanma

İnsan vücudu pH değeri 5,5 değerindedir. Sabunlar ise 7-9 arasında bir pH değerine sahiptirler. Sık sabunlanan kişinin vücut asit mantosu bozularak mantarlara davetiye çıkarmaktadır.

Dar kıyafetler giyinmek

Yazları çok dar kıyafetler giyinmemelidir. Özellikle ayaklar gün boyu ayakkabı içerinde kalmamalıdır. Kıyafetlerimiz pamuklu ve bol olmalıdır.

Tedaviyi yarım bırakmak Mantar tedavisi uzun süreli bir tedavidir. Genelde şikayetler azaldığı zaman insanlarda hastalık geçti algısı ile tedavi yarıda bırakılamaktadır. Mantar müsait ortam bulduğu zaman kendisini tekrardan göstermektedir bu yüzden doktorunuzun verdiği tedaviye uyarak bırakılmamalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu