GENEL SAĞLIK

Yaz Sıcağında Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz mevsimiyle beraber dış mekânlarda yapılan sporlar hayatımızda daha fazla yer almaya başladı. Açık havada gerçekleşen koşular, tenis maçları, bisiklet turları ve havuz sporları yaz aylarının vazgeçilmezlerinden oluyor. Ancak dikkat! Yaz sıcağında, dış ortamlarda spor yaparken bazı kurallara çok dikkat etmek gerekiyor, çünkü önemsemediğimiz hatalar tendon yaralanmalarından kırık oluşumuna, bel fıtığından menüsküs yırtığına, omuz çıkığından diz ve ayak bileği burkulmalarına kadar son derece önemli sağlık problemlerine yol açabiliyor

  • Bol su içilmeli. Yazın spor yaparken daha fazla sıvı kaybı olduğu için vücut sıvı ve mineral dengesini sağlamak için daha fazla sıvı almak gerekiyor.
  • Doğru ayakkabı seçilmeli. Yapılan spora, zemine uygun ayakkabı seçmek burkulma gibi spor kazalarını önlemede oldukça etkilidir.
  • Kaslara ani ve fazla yüklenilmemeli. Yazın gelmesiyle birden bire ağır egzersizler yapmak kas ve tendon yırtılması gibi ciddi sorunlara yol açabilir.
  • Kaygan zeminlere dikkat edilmeli. Kaygan zeminde hızlı hareket etmek, dikkatsiz davranmak burkulma hatta kırıklara yola açabilir.
  • Suya kafa üstü atlanmamalı. Havuz ve ya denize yüksek yerlerden kafa üstü atlamak bel ve boyun spazmları, boyun kırıklarına yol açabileceği için atlanan yerin yüksekliği kontrol edilmelidir.
  • Vücut fazla zorlanmamalı. Tekniğe uygun sporlar yapılmalı aşırı hareketlerden kaçınılmalıdır. Aksi halde düşme, kıkırdak zedelenmesi, kırıklar oluşabilir.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu