ÇOCUK SAĞLIĞIMANŞET

YENİDOĞAN DÖNEMİ

Yenidoğan bir bebek ortalama 2800-3500 gram ağırlığında, 50 cm boyunda olur.

Yenidoğan Genel Görünümü

Başı tam birleşmemiş kemiklerden oluşur ve dokunulduğunda yumuşaktır. Birincisi önde ve ikincisi arkada iki bıngıldak vardır. Bıngıldaklara hafifçe dokunmanın bir zararı yoktur. Özellikle normal doğum sırasında bebeklerin baş kemiklerinde bir miktar kaymalar görülebilir. Bu normal bir durumdur ve zamanla düzelir.Saçlı doğabilir. Fakat ilk saçlar geçicidir. İlk saçlar genellikle dökülür kalıcı saçlar çıkmaya başlar. Bu dönem bir yılı bulabilir.

Yenidoğan bebekler gözlerini genellikle kapalı tutarlar. Gözleri doğumda mavi renktedir. Gerçek göz renginin ortaya çıkması 4 ile 6 ay arasıdır.

Bebekler henüz ağızlarında nefes alamadıkları için burnunun açık kalması çok önemlidir.

Çenesi biraz geride durur bu emmelerini kolaylaştıran bir özelliktir. Çene kasları tam gelişmediği için bazen çenede hafif titremeler olur.

Yenidoğan bebeklerin parmakları oransal olarak uzundur. İlk ay avucu genellikle kapalıdır.Cildi verniks denen bir tabakayla kaplı doğar bu tabaka bebeği korur. Bebeklerde bazı doğum lekeleri olabilir. Burunları üzerinde küçük beyaz sivilceler olabilir, bu zaman içerisinde geçer

Anneden gelen hormonların etkisiyle bebeklerin genital organları şişkin görünebilir.

Bebeğin kesilmiş kordonu mavi beyaz renktedir. Kordon temiz ve kuru tutulmaya özen gösterilmelidir. Bir iki hafta içinde kendiliğinden düşer.

Her bebeğin aynı refleks hareketleri vardır. Emme ,aranma, yakalama gibi. Doğumda bu hareketler doktor tarafından değerlendirilip kaydedilir.

YENİDOĞANIN BEŞ DUYU ORGANI

  • Tat; Yenidoğan anne sütünün tatlı olması sebebiyle tatlılara karşı daha ilgilidir. Acı ve ekşi tatları ayırt edebilir.
  • Duyma; Duyma yeteneği tam olarak gelişmemiştir. Fakat annesinin sesini ayırt edebilir.Bu yüzden bebeğinizle bol bol konuşmanız bebeğinizin duymasını geliştirecektir.
  • Koku; Yenidoğan koku duyusu gelişmiştir. Koklayarak anne memesini bulabilir.
  • Dokunma; Doğumdan itibaren bebekler dokunmaya karşı çok duyarlıdır. Dokunuşlarla rahatlarlar.
  • Görme; Yenidoğan ancak 15-25 cm ötesini görebilirler. Karanlıkla aydınlığı ayırt edebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu