GENEL SAĞLIK

Yeterince Su İçilmediğinin İşaretleri Nelerdir?

Yeterince su içilmediği zaman vücut çeşitli fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getiremez. Vücut susuz kalınca kabızlık, baş ağrısı , açlık hissetme gibi bilinen durumlar dışında bakın nelere yol açıyor?

  • Ağız kokusu,yeterince su içilmezse tükürük salgısı azalır. Antibakteriyel olan tükürük salgısının azalmasıyla da ağız kokusuna neden olan bakteriler çoğalır.
  • Tatlı krizleri, susuz kalındığında tatlı krizleri yaşanması çok fazla görülür çünkü karaciğerin depolanmış şekeri salması için suya ihtiyacı vardır.
  • Egzersiz performansında düşüş, egzersiz anında vücutta eksikse performans da düşük olacaktır.
  • Uykululuk ve yorgunluk hali, yeterli içilmezse ruh hali etkilenir, zihinsel konsantrasyon düşer ve yorgunluk uykuya eğilim görülür.
  • Üşüme,  nedensiz yere üşüyorsanız bunun nedeni susuzluk olabilir. Susuz kalındığında vücut cilde kan akımını yavaşlatır. Bu da üşümeye neden olur.

Ne kadar su içilmelidir?

 Su ihtiyacını belirleyen yaştan sağlık durumuna kadar pek çok faktör vardır, içmek için susmayı beklemek yanlıştır. İdrarın rengi susuzluk hakkında çok iyi bir göstergedir. Koyu sarı olması yeterince su içilmediğini gösterirken açık sarı renginde olması yeterli miktarda içildiğini gösterir. İdrarın kokulu olması da susuzluk belirtisidir. Uzun süre idrara çıkmamakta bir başka susuzluk göstergesidir.

Çocuklar daha çabuk susuz kalma belirtileri gösterirler. Bu sebepten çocuğunuzun yeterli su içtiğinden emin olun.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu